Tucatnyi régi hagyomány és babona kapcsolódik a szilveszterhez és az újévhez a magyar kultúrában. Céljuk, hogy bőséget, egészséget, szerencsét, sikert és boldogságot teremtsenek a következő évben. Önök melyeket tartják közülük?
Az új év kezdete mágikus jelentőséggel bír. Magunk mögött hagyunk valamit, ami elmúlt, és tiszta lappal lépünk egy új korszakba. S hogy az új élet minél jobban sikerüljön, bevetünk minden apró praktikát, amit csak lehet.
Fontos, hogy mit teszünk az év első napján: a babona szerint ugyanis ezt fogjuk tenni az év hátralévő részében is. Ezért igyekezzünk tartózkodni a veszekedéstől, a viszálytól. Tilos kölcsönkérni és kölcsönadni, sőt: aki korábban kölcsön kért valamit, azt még december 31-ig vissza kell adnia a tulajdonosának.
A házimunkától is ódzkodjunk január elsején: a mosás, teregetés, varrás, fonás akár a család egy tagjának halálát is hozhatja. Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük a következő évet.
A kora reggeli friss vizes fürdő ezzel szemben segít egészségesnek maradni. Aki hajnalban először mer vizet a kútról, az viszi el az „aranyvizet”, ő lesz a legszerencsésebb a következő évben.
Az sem mindegy, hogy mi kerül az asztalra az év első napján. A csirkét inkább hanyagoljuk, mert elkaparja a szerencsét, a disznó viszont előtúrja. A ropogósra sütött malac boldog, minden szempontból ígéretes esztendőt jelent, főleg ha a fülét, a farkát, a körmét és a csülkét fogyasztjuk. A lencse is kerüljön fel a menüsorra, mégpedig első ételként. Aki eleget eszik belőle, annak soha nem ürül majd ki a pénztárcája.
Ha mindezeket betartjuk, jó esélyünk lesz egy boldog, szerencsés és egészséges új évre, legalábbis a babona szerint. Ha pedig mégsem, akkor legalább az év első napja nyugalommal, pihenéssel, és finom étkek fogyasztásával telt.
Mindenkinek Boldog Új Évet Kívánunk!
A borítóképet a Pixabay készítette.