Az elmúlt években a járványhelyzet miatt, a Mogyoródi Sándor Huszárok az 1849-es tavaszi hadjárat emlékére rendezett programsorozatát nem tudta végrehajtani. Az idei évben azonban ismét lóra ültek, és több településen is elhelyezték koszorúikat. A Sándor Huszárok beszámolója és Isza Ferenc galériája a mogyoródi látogatásról.
“Az első helyszínen, 2022. április 07. napján Kerepes településen, a Szabó Magda Művelődési Ház vendégszeretetét élvezhettük. Étellel, itallal és pihenési lehetőséggel vártak minket. 14.00 órakor a „Hősök Dicsőségére- Az Áldozatok Emlékére” emelt háborús emlékművet koszorúztuk meg a település polgáraival és a Kerepesi Hagyományőrző Páva Egyesület gyermek néptáncosaival, akik műsorral vártak minket. Ezt követően Mogyoródra érve, 15.30-kor a Hősök Ligeténél emlékeztük meg 1849 tavaszának dicsőséges eseményeiről a településen élőkkel.
Másnap, április 08. napjának reggelén a Fóti Óvodakertben és a Károlyi kastélynál helyeztünk el koszorúkat a város lakosságával és sok-sok gyermek részvételével. Megemlékeztünk Balla Zoltán elhunyt bajtársunkról is, koszorút helyezve el, volt iskolájánál.
Tovább haladva, Dunakeszin a Március 15-e téren lévő 1848-as zászlórúdnál emlékeztünk meg 1849. tavaszának eseményeiről. Itt is sok gyermek várt minket. Széchenyi Krisztián bajtársunk, táncművész, minden helyszínen egy igazi katonatoborzó táncot, verbunkot mutatott be a jelenlévőknek. Nagy érdeklődés és figyelem kísérte minden alkalommal a produkciót.
12.00 órakor komppal Szigetmonostorra érkeztünk. A Kossuth téren lévő 1848-49-es emlékműnél koszorút helyeztünk el, majd a Szikra lovastanyán pihentünk meg egy kis időre. Az ebédet megköszönve, 14.00 órakor a csapat egy része folytatta útját Vácra, ahol részt vettek a városi ünnepségen és az azt követő csatabemutatón.
Köszönetet mondunk minden település önkormányzatának, aki támogatta rendezvényünket. Jóleső érzéssel töltött el bennünket, hogy két katonai hagyományőrző csapat, a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület négy, és a Honvéd Zrínyi Sport Egyesület, Katonai Lovas Szakosztály egy tagja jelen volt megemlékező útvonalunkon. A két egyesülettel már több rendezvényen voltunk együtt, de ez volt az első alkalom, hogy 1848-49-es megemlékezésen vettünk közösen részt. Bízunk a további sikeres együttműködésben.
Köszönet illet minden Mogyorósi Sándor Huszárok egyesületi tagot, aki jelen volt, munkájával segítette a program megvalósítását. Szállást, ellátást biztosított, logisztikai feladatokat végzett, kiszolgálta a lovon feladatot teljesítő bajtársakat.
Bízunk benne, hogy a 2023. esztendőben is meg tudjuk valósítani programunkat. Tudjuk és érezzük, hogy szükség van arra, hogy a múlt értékeit, eseményeit megismertessük a mai kor emberével, az új felnövekvő generációval. Letisztultan, sallangmentesen, korrekten megmutatni mindazt, amit 1848-49 szabadságharca jelent a mai napig. Van mire emelt fővel emlékezni, van mit tisztelni és továbbadni.
Köszönet mindazoknak, akik jelen voltak az egyes helyszíneken, kíváncsiak voltak ránk, velünk együtt emlékeztek. Reméljük, jövőre is találkozunk!”