Április 3-án tartják az országgyűlési választásokat Magyarországon, a mai naptól kérelmezhető a mozgóurna, az átjelentkezés, vagy a külképviseleti szavazás. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
A szavazást megelőző 66. naptól, tehát mától lehet az április 3-ai országgyűlési választáshoz és a vele egy napon tartott országos népszavazáshoz kapcsolódó, a szavazóköri névjegyzékkel összefüggő kérelmeket benyújtani a választási irodáknál.
A választópolgárok az átjelentkezésre, a külképviseleti szavazásra jelentkezésre, a mozgóurna-igénylésre vonatkozó kérelmeiket nyújthatják be mostantól a lakóhelyük szerinti választási irodákhoz. A nemzetiségi névjegyzékbe vételre vagy abból való törlésre, az akadálymentes szavazókör igénylésére, a Braille-írásos szavazósablon igénylésére, a személyes adatok kampánycélú kiadásának megtiltására vonatkozó kérelmek pedig már január 11-től folyamatosan benyújthatók. A pontos határidők ezen a linken találhatók.
Általános tudnivalók
Mogyoródnak jelenleg 5970 választásra jogosult lakosa van, a 90930 főt számláló 06. számú Pest megyei országos egyéni választókerületbe tartozunk. A szavazatokat 5 szavazókörben lehet leadni: ezekből kettő található a Szent László Általános Iskolában, egy a Pillangós Óvodában, egy a Polgármesteri Hivatalban, és egy az Egészségházban. A szavazáshoz a személyi igazolvány és a lakcímkártya szükséges. Érvényes személyazonosító okmány bemutatása nélkül a választójog gyakorlására nincs lehetőség. A szavazás előtt ellenőrizze, hogy az igazolványai érvényesek-e! A 2020. március 11. napján vagy azt követően lejárt vagy lejáró igazolvány a veszélyhelyzetre figyelemmel érvényesnek tekintendő.” A szavazókörök címe és az, hogy melyik utcában lakók hova tartoznak, ezen a linken ellenőrizhető le.
Mozgóurnás szavazás
Aki egészségi állapota, fogyatékossága vagy fogva tartása miatt nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben, az a mai naptól igényelhet mozgóurnát a lakásába ezen a linken. A kérelem benyújtható papír alapon is. A kérelemben feltüntetett adatoknak meg kell egyezniük a lakcímkártyán szereplő adatokkal, ellenkező esetben a helyi választási iroda a kérelmet elutasítja. A kérelemnek tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát, valamint, ha nem a lakcímére kéri, akkor a pontos címet is, ahova a mozgóurna kivitelét kéri.
Ha a választópolgár olyan címre kér mozgóurnát, amely nem abban a szavazókörben található, amelynek névjegyzékében szerepel, illetve az átjelentkező választópolgár olyan címre kér mozgóurnát, amely nem azon a településen található, amelynek névjegyzékében szerepel, a kérelmét egyben átjelentkezésre irányuló kérelemnek is kell tekinteni. Ebben az esetben – attól függően, hogy a kérelmet hova nyújtották be – a választópolgár lakcíme szerint illetékes helyi választási iroda vagy a mozgóurna kivitelére illetékes szavazatszámláló bizottság illetékességi területén működő helyi választási iroda dönt az átjelentkezés és a mozgóurna iránti kérelemről is.
A szavazás napján a szavazatszámláló bizottság két tagja felkeresi Önt lakóhelyén vagy az Ön által megadott más címen (pl. kórházban), annak érdekében, hogy szavazatát a mozgóurnába dobja be.
Átjelentkezés másik szavazókörbe
Ha a szavazás napján Magyarországon, azonban bejelentett lakóhelyétől eltérő településen, budapesti kerületben (vagy ugyanazon a településen, de a lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő szavazókör területén) fog tartózkodni, átjelentkezéssel szavazhat. Ezt a kérelmet is be lehet nyújtani online, valamint papír alapon is.
A kérelemben feltüntetett adatainak meg kell egyezniük a lakcímkártyán szereplő adatokkal, ellenkező esetben a helyi választási iroda a kérelmet elutasítja. Átjelentkezni bármelyik magyarországi településre (budapesti kerületbe) lehet, ugyanakkor minden településen (budapesti kerületben) csak egyetlen szavazókört jelölnek ki az átjelentkezéssel szavazók részére. Átjelentkezés esetén mozgóurna is igényelhető, ha egészségi állapota vagy fogva tartás miatt nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben.
(Borítókép: Pixabay)