Szinte minden rendezvényen találkozunk velük, és a civil kezdeményezések többségében benne van a kezük. Ők azok a lelkes lakók, akik önkéntesként, szabadidejükben tesznek a közösségért. Vannak közös projektjeik, és egyéni kezdeményezéseik is. Bemutatjuk a Szent László hét sportnapjai, az óvodai és iskolai alapítványi bálok, a Tökfény estek, a Mézeskalács falu és a Poldy műhely szervezőit, valamint a tojás és májusfák, no meg a szalmabálák lelkes díszítőit: Pásztor Juliannát, Dráb Orsolyát és Juhász Éva Leopoldinát.
“Szívem-lelkem beleadom az önkénteskedésbe”
Pásztor Julianna világ életében szeretett szervezni, így nem volt kérdés, hogy tagja legyen e az iskolai szülői munkaközösségnek. Ők érték el, hogy legyen újra gyermeknap az iskolában, és olyannyira belejött a programok szervezésébe, hogy elvégezte a közművelődési szakember képzést, és ezek után elhelyezkedett az akkori Művelődési Házban.
“Egy nap megkeresett a Dráb Orsi, hogy van egy ötlete. Egy sportnapot szeretett volna rendezni, ahova meghívhatnánk például Rubint Rékát. Egyeztettünk Hutter Józseffel, és ő mondta, hogy a Szent László hét nyitónapján tökéletes rendezvény lenne. Csatlakozott hozzánk Dér Péter is, így született meg a “Mozdulj rá az egészségre” 2017-ben. Délelőtt sportrendezvények voltak, délután tánc buli, és egész nap egészségügyi szűrések. Természetesen Rubint Réka is eljött” – emlékezett vissza Julcsi.
“Ezek után sorra jöttek az ötletek, például hogy szervezzünk alapítványi bált az óvodának és az iskolának. Orsi ötlete volt, hogy legyen tematikus, így lett az első évben western farsang, majd piros-fekete, végül kalózos és tengerészes. Sajnos ezeknek a rendezvényeknek a covid véget vetett, de nagy álmom, hogy újrakezdjük őket.”
Egyvalamit nem tudott elmosni a járvány: a Főtér szépítését: még a legnagyobb lezárások idején is volt Mogyoródnak tojásfája, majd májusfája.
“Először az iskola készített májusfát 2018-ban, az ő ötletüket fejlesztettük tovább, és kerestünk meg szervezeteket, közösségeket, hogy díszítsünk együtt fát. Tavaly és az idén tojásfát is készítettünk húsvétkor. Olyan jól sikerült a kezdeményezés, hogy a díszítő csapatok azóta is automatikusan jelentkeznek minden évben” – folytatta.
Julianna már évek óta nem dolgozik a Művelődési Házban, azonban a Mogyoród Turisztikai Hivatallal folyamatosan együttműködik, és szinte minden rendezvényen részt vesz.
“Konferáltam a a Mindenki Karácsonyán, a Mogyoró(d)feszten részt vettem a szervezésben és a lebonyolításban, és a jövővel kapcsolatosan is vannak nagy terveim. Nagyon szeretném aktiválni a Pincesort, és még több rendezvényt szervezni oda.” – fejtegette. – “Jelenleg a családi vállalkozásunkban dolgozom, és nemsokára boldog nagymama leszek, az önkénteskedésben azonban még mindig szívem-lelkem beleadom.”
“Mindig van egy jó ötlete”
Dráb Orsolya az az ember, akinek a saját bevallása szerint is mindig van egy jó ötlete.
“Ezek azonban sokszor annyira grandiózusak, hogy nem árt, ha van mellettem valaki, aki leránt a földre. A közösségi ténykedésem akkor kezdődött, amikor Benedek fiam óvodás lett. Nem sokkal később a Gesztenyés Óvoda Alapítványának elnöke lettem, az iskolában pedig természetesen Szülői Munkaközösségi tag. Az egyik, amire nagyon büszke vagyok, hogy Lázár Csilla szmk vezetővel együtt négy éven keresztül megszerveztük a Nagy Sportágválasztó mintájára, a “Vigyázz! Kész! Sport!” rendezvényt, ahol a mogyoródi sportlehetőségeket mutattuk be az általános iskolában” – emlékezett vissza. –
“Ez 2016-ban volt, a következő évben találkoztunk Pásztor Julcsival, és kezdtünk közösen tevékenykedni. Nagy szerencsénkre Mogyoród is nyitott volt az újításokra, és az önkormányzat is a kezdeményezések mögé állt, úgy anyagilag, mint más segítségben. Sok projektünk, például a fadíszítések a puszta véletlennek köszönhetőek, a bolhapiacot pedig közösségi igény hívta életre. A Tökfény Est viszont a saját kezdeményezésem, és büszke is vagyok rá! Először csak a töklámpásokat hoztuk ki a Főtérre, ennek nagy sikere volt. A következő évit majdnem elmosta az eső. Ekkor tartottunk volna jótékonysági süteményvásárt Zsákai Lencsi megsegítésére, így összevontuk a kettőt, és megtartottuk az iskola üvegfolyosóján. 2020-ban csatlakoztak hozzánk Debrődi Andreáék a Night Projection fényfestéssel, ekkor “költöztünk” a Béke térre. Ebben az évben egy másik beteg kislánynak, 2021-ben pedig iskola alapítványának gyűjtöttünk. Újdonságként kézműves vásárt is tartottunk, amelynek szintén nagy sikere volt. Sokat jelent, hogy a polgármester és a Községünkért Mogyoródért Alapítvány minden évben támogat minket.”A szalmabálákat először a Mogyoród Turisztikai Kft. díszítette fel Pásztor Julival a tavalyi Mogyoró(d)fesztre. Ekkor merült fel, hogy meghagyhatnák, és időről időre aktualizálhatnák őket.
“A szalmabála nyúl már régi álmom volt, másfél órába telt, mire elkészült. A fülét nagyon nehéz volt rögzíteni, ám szerencsére, amikor próbálkoztunk vele, épp jött fagyizni a gyermekeivel egy építési vállalkozó, aki rögtön elárulta a megoldást, sőt még segített is benne” – elevenítette fel. – “A többi projektben már volt segítségem, legutóbb Juhász Éva Leopoldinával, Dobrovszkiné Gelencsér Andreával és Nerpel-Hajdara Nórával közösen. Szerencsés vagyok, mert ha használható az ötletem, akkor mindig megvalósul, és mindig megtalálom azokat, akik szívesen részt vesznek és segítenek benne.”
“Addig folytatom, amíg élek”
Juhász Éva Leopoldina kisgyermekkora óta szeret kézművesedni, a gyermekei születése előtt pedig ötvösként dolgozott.
“Kisgyerekes anyukaként a protestáns egyház heti klubjaiban és táboraiban kezdtem el gyerekfoglalkozásokat tartani. Majd az én gyermekeim felnőttek, elváltam, és az új férjem révén kerültem Mogyoródra 16 évvel ezelőtt. 2018 végétől a Fóti Gyermekvárosban dolgozom, meglehetősen barátságos munkaidőben, így 2019 januárjában megkerestem a Mogyoród Turisztikai Kft-t, hogy gyermekprogramokat szeretnék szervezni. Ők felajánlották a Faluházat ingyenes helyszínnek, illetve azt, hogy elkészítik a plakátjaimat. Az anyagköltséghez a szülők adománnyal járulnak hozzá. Ami “nyereségként” megmaradt, azt a gyerekekre költöttem: pizzát rendeltem belőle az évzáró bulinkra.”
“Amióta elindultunk, folyamatos az igény a nyári táborra, ami idén augusztus 22-24-ig meg is rendezek a Községünkért Mogyoródért Alapítvány segítségével. Két nap alatt beteltek a helyek, csak kislányok jelentkeztek, úgyhogy igazi csajos programot tervezek, varrással, festéssel, rajzolással, filc figurák készítésével és horgolással. A terveim szerint szeptembertől a felnőttek sem maradnak kézműves foglalkozás nélkül: havonta egyszer, szombat délután amatőr varróklubot szeretnék indítani, ahova a teljesen kezdők jelentkezését is várom! A Poldy Műhely szeptembertől a Faluházban folytatódik tovább, bár lehet, hogy abban is lesz apróbb változás.”
Éva másik nagy megvalósult álma a Mézeskalács-falu, amely először 2021 adventjekor valósult meg.
“Minden évben kint vagyok a Mogyoró(d)feszten és kézműves foglalkozásokat és tombolát rendezek. Tavaly a Kamarás Klastrom House adott nekünk helyet, ott találkoztam Kamarás Tamással, és kértem, hogy adjon helyet a projektnek. 29 alkotás készült el, amelyek nagy részét a kiállítás után értékesítettük is. Volt olyan készítő, aki a saját művét vette meg, így adakozott! Az eladásból származó 230 ezer Forintot ugyanis hozzátettük a Klastrom Advent alatt összegyűlt adományokhoz, és bevásároltunk karácsonyra mogyoródi rászoruló családoknak. A mézezkalácsfalu annyira sikeres volt, hogy folytatjuk idén is, sőt, addig, ameddig én élek!”