A Szent Mihály Főangyal-templom virágoskertjébe mindig öröm belépni: sokszínű virágok, gondozott örökzöldek gyönyörködtetik a szemet. A növényeken látszik, hogy gondosan válogatták és szerető kezek ápolják őket. A kert gondozójával, Vargáné Hrágyel Borival beszélgettünk.
Mióta viseled gondját a plébániakertnek?
A kert nagy változásokon ment át az elmúlt 12 évben. Miklós atya indítványozására a nagy, egymásra nőtt, felkopaszodott fenyőfákat kivágták, és a területet megtisztították. A kert kinyílt, és egy más, szebb arcát mutatta. Ebben az időben kapcsolódtam be férjemmel együtt a kerti munkába. Szegélyt és jobb földet kaptak a virágágyások, néhány helyen csepegtető öntözőt telepítettünk. Rengeteg tulipán-, jácint- és nárciszhagymát ültettünk, valamint szebbnél szebb rózsákat. Az átalakulás azonban nem állt meg, a mostani kerti trendnek megfelelően az utóbbi 2–3 évben rengeteg évelő virágot telepítettünk, mivel a célunk az angolkert megvalósítása. Részt vettem Szomoru Miklós kerttervezési kurzusán, és ez jelentős indíttatást adott. A mai napig figyelemmel kísérem és alkalmazom tanácsait. Janó atya pedig szabad kezet adott a kert arculatának alakítására.
Milyen teendők vannak a kertben?
Ez a kert ugyanúgy működik, mint az otthon gondozott kertünk, de méreteiben egész más! Kora tavasszal indul a metszésekkel, az évelők visszavágásával, tavaszi nagytakarítással. Bizony ez nem kevés idő és fizikai ráfordítás. Ezért a legnagyobb munkáknál nagyon jó, ha van férfi segítség. Hála Istennek, az utóbbi években egy nagyon jó csapat jött össze, igazi kertrajongó ügyes hölgyek. Szeretünk együtt dolgozni, igaz, nagyon kifáradunk, porosak vagy sárosak leszünk, de a végeredmény mindig csodás. A fiatalabb korosztályt is igyekszem bevonni, például Elsőáldozás előtt kérem a szülők segítségét sövényvágás és kertszépítési munkálatokban. Nagy örömünkre volt olyan eset, hogy az esküvőjük előtt álló menyasszony és vőlegény is eljött segíteni, hogy szép fotókat tudjanak a templomkertben készíteni. A nyár folyamán aztán az éppen nyíló vagy elnyíló virágok határozzák meg a munkafolyamatokat, valamint az időjárás. Ha szárazság van, a locsolásra kell nagyon ügyelni, ha sok az eső, akkor sok a gyom is. A férfiaknak nagy és rendszeres feladat a domboldalban lévő gyümölcsös, a hátsó udvar, a plébániaépület és a kőfal közötti terület kaszálása, a sövények karbantartása és a fűnyírás. Ők is nagyon sokat dolgoznak tavasztól őszig, a nagy ministránsokkal együtt. Az utóbbi években több évelőt szaporítottam magról, mivel ezeknek elég borsos áruk van a kertészetekben. Azoktól a növényektől megválunk, amelyek valami miatt nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeket. Ősszel az évelők elvirágzásával lassan átveszik a kert díszítő szerepét a csodálatos gömb krizantémok. Ezek között is van néhány igazán különlegesen nagy méretű, amit évekkel ezelőtt néhány száz forintért pici cserépben vettem és ültettem el. A fejlődésüket látva sokszor csak állok és csodálom, hogy mire képes a természet. A templom előtti kisebb virágágyások is egész évben szépen gondozottak. Távlati cél, hogy a plébániaépület és a kőfal közötti kertrész – délnyugati fekvése okán – egy szép mediterrán kertté váljon. Ennek első elemei a karcsú cupressusok (európai ciprus). Szeretnénk még ide olajfát és egyéb mediterrán növényeket ültetni.
Melyik a kedvenc növényed a kertben?
Személyes kedvencem több is van, de talán a Verbena Bonariensis (ernyős verbéna) a maga légies és szép lila virágaival. Ez a virág csalogatta be a kertbe a kacsafarkú szendert, ami egy nagyon különleges lepkeféle. Sokak kedvence ez a virág, mert többen is kértek belőle palántát. Nagy boldogság, amikor a kert virágai a templom oltárát díszítik! Erre alkalmas virágokat igyekszünk minél többet nevelni. A templom kertjének gondozásában, illetve a környezet rendben tartásában résztvevőknek ezúton is köszönjük a sok munkát és önzetlen segítséget. Ha valaki kedvet kap, és szívesen kapcsolódik ehhez a szolgálathoz, keressen, örömmel várjuk!