Sokoldalúan képzett szakember és nem mellesleg négy gyermek édesanyja Szabó Réka, a Mogyoródi Család-és Gyermekjóléti Szolgálat új intézményvezetője, aki Újpestről érkezett hozzánk.
Közel két éve működik Mogyoródon Család és Gyermekjóléti Szolgálat, előtte ezt a feladatot a Magyar Protestáns Segélyszervezet látta el. Az első intézményvezető, Körmöci Krisztina januártól a Napraforgó Bölcsődét vezeti, helyére pedig Szabó Rékát szerződtették. Réka igen tapasztalt szakember: szociálpedagógus diplomát szerzett Egerben, emellett elvégezte az addiktológiai konzultáns és az emberi erőforrás tanácsadó képzést, jelenleg pedig a Károli Gáspár Református Egyetem pszichológia szakára jár. Korábban gyermek és ifjúságvédelmi felelősként dolgozott a IV. Kerületben, majd esetmenedzser, később pedig szakmai vezető volt Újpesten. Emellett maga is családos ember: férjével és négy gyermekével a XVI. kerületben élnek.
2021 novemberében jelentkeztem Mogyoródra családsegítőnek. Az interjú során a jelenlegi intézményvezető-helyettes, Frankó Emese körbevezetett Mogyoródon. Egyből beleszerettem a településbe, megtetszett ez a miliő, az itteni összetartó közösség, így azonnal elköteleződtem. Csak később derült ki, hogy a Szolgálat intézményvezetői pozíciója megüresedik, beadtam a pályázatomat, és lehetőséget kaptam arra, hogy vezessem a Szolgálatot- fejtegette Réka. – A szolgálatunk három területen segíti a mogyoródiakat: egyrészt a házi segítségnyúltában, amelyet javarészt idősek vesznek igénybe, másrészt a szociális étkeztetésben, harmadrészt pedig a család és gyermekjóléti szolgáltatásokban. A gyermek és ifjúságvédelmi speciális szolgáltatások a gödöllői járási intézményben vannak, ugyanakkor a későbbiekben szeretném például, hogy legyen Mogyoródon is állandó pszichológus, mediátor, családterápia.
A családsegítő szolgálat nagyjából 30 helyi családnak segít rendszeresen. A legtöbbször a gyerekek révén kerülnek kapcsolatba: abból tűnik fel hogy baj van, hogy az iskolában, vagy az óvodában megváltozik a viselkedésük, feltűnően csendesek, vagy épp nagyon aktívak, bántják magukat vagy másokat, rontanak a jegyeiken. A pedagógusok jelzik ezt az intézményi szociális segítőnek, aki a szolgálathoz irányítja őket.
– Súlyosabb esetekkel is találkozunk, bántalmazással, elhanyagolással, mélyszegénységgel. Hiszek abban, hogy minden helyzetből van felfelé, lehetséges a változás, csak kellő empátia és ítélkezés-mentesség szükséges hozzá – vallotta meg Szabó Réka. – Mindenkinek úgy segítünk, ahogyan neki a legjobb, ugyanakkor vannak olyan esetek, mint például a gyermekbántalmazás, amikor azonnal közbe kell lépni. Szerencsére nagyon ritkán jutunk el idáig, Mogyoród abban is kivételes, hogy a helyi közösségnek nagyon erős megtartó ereje van. Az egyházak, a védőnők, az oratórium, a Mogyoród KSK, az iskola, az óvoda, a település vezetése és az esélyegyenlőségi kerekasztal mind nagyon sokat tesznek a helyi fiatalokért.